A kr neve: a drog
hunhr 2007.03.06. 20:21
A kbtszer-fogyaszts egyre szlesebb kr trhdtsa napjaink egyik leggetbb problmja, amely leginkbb a fiatalokat rinti. Magyarorszgon a korbbi vekhez viszonytva folyamatosan n a drogbetegek s a veszlyeztetettek szma. Ifj letek cssznak el, fulladnak idejekorn kudarcba, s vlnak bnzv. Sokszor hiba a felvilgosts, a sajt tapasztalatok bemutatsa, a fggsg legyzshez nemcsak elsznt akarat kell, a kzvetlen krnyezet segtsge is elengedhetetlen a trsadalmi tmasz mellett. A frfiak sajnos nem bszklkedhetnek lenjr pldamutatssal. A Fvrosi nkormnyzat sszestsbl ugyanis kiderl: 1997-tl 2001-ig csaknem 24 szzalkkal emelkedett a nk krben a klnfle szerek hasznlinak szma, mg a frfiaknl mintegy 43 szzalkkal.
A kbtszer-fogyaszts egyre szlesebb kr trhdtsa napjaink egyik leggetbb problmja, amely leginkbb a fiatalokat rinti. Magyarorszgon a korbbi vekhez viszonytva folyamatosan n a drogbetegek s a veszlyeztetettek szma. Ifj letek cssznak el, fulladnak idejekorn kudarcba, s vlnak bnzv. Sokszor hiba a felvilgosts, a sajt tapasztalatok bemutatsa, a fggsg legyzshez nemcsak elsznt akarat kell, a kzvetlen krnyezet segtsge is elengedhetetlen a trsadalmi tmasz mellett. A frfiak sajnos nem bszklkedhetnek lenjr pldamutatssal. A Fvrosi nkormnyzat sszestsbl ugyanis kiderl: 1997-tl 2001-ig csaknem 24 szzalkkal emelkedett a nk krben a klnfle szerek hasznlinak szma, mg a frfiaknl mintegy 43 szzalkkal.
Marsi Pter Pl fvrosi MIP-es frakcivezet-helyettes a szmok tkrben sajnlatosnak nevezte: a drogellenes program teljesen hatstalan. A drogrl msfajta megfogalmazsban Mricz Zsigmond is rt a 30-as vekben, amikor azt fejtegette, hogy a kenderfeldolgoz lnyok, asszonyok a szll port bellegezvn knnyen tncba vihetk voltak. A Kdr-rendszerben kezdettl fogva nagyon komoly problmt okozott a drogfogyaszts, csak ezt politikai okok miatt tagadtk, s nem hoztk nyilvnossgra az adatokat. A fiatalok pldul a porr trt hajnalkt Coca-Colval vegytve ittk, amely bizonyos bdulatot okozott. A kbtszer-fogyaszts a mai vilgban Marsi szerint az alkoholizmus mellett a bn tdik hadoszlopnak tekinthet. Konrd Gyrgy szabad demokrata r-filozfus mint Marsi fogalmazott ennek a hadoszlopnak egyik tbornoka lett, amikor vekkel ezeltt kijelentette, hogy bizony lehetv tenn a knny drogok hasznlatt. Jellemznek tartotta a szabad demokrata gondolkodsmdra Fodor Gbor korbbi, mig rvnyes kijelentst is, aki szintn megengedn a drogot, st gyermekeinek maga mutatn meg. Tragikusnak nevezte a rengeteg pnzt felemszt fvrosi drogellenes program teljes hatstalansgt, s hogy a fvrosban a fiatalok ezrei, de inkbb tzezrei lptek s fognak lpni az erklcsi s anyagi zlls tjra. Remnyt fejezte ki ugyanakkor: sztl az j vrosvezets kemnyebb s nem megenged drogellenes programot produkl.
Haznkban a drogfogyasztst, mint devins trsadalmi jelensget elssorban a kriminolgia s az egszsggy szakterleteinek szakemberei tartottk szmon. Az els orszgos adatok 1968-ra datldnak, leggyakrabban a szerves oldszerek gzeinek bellegzse fordult el fleg az ifjsg krben. Az els halllal vgzd visszalsrl szl beszmol 1974-ben jelent meg. Ugyanebben az vben 1175 gimnziumi dikot megkrdez vizsglat alapjn kiderlt, hogy a fiatalok 78 szzalka ismeri a kbt hats anyagokkal val visszals problmakrt, a kzpiskolsok t szzalka lltotta, hogy kiprblta valamelyik szert. A kezelsi rendszerben 1976-ban szzan jelentkeztek drogproblmk miatt, ez a szm 1990-ben mr 2900, 1991-ben pedig 3125, 1994-ben 2806 volt. Budapesten 1994-ben 1263-an jeleztk ilyen irny nehzsgeiket. Az egszsggy ebben az vben drogfogyasztssal sszefggsben 28 hallesetet szlelt, az Orszgos Rendr-fkapitnysg t hallesetet regisztrlt. Magyarorszgon 324 szemlyt tartztattak le drogokkal kapcsolatos bncselekmnyek miatt 1994-ben, ktszer annyit, mint az azt megelz vben. Budapesten 140 ft, ez 30 szzalkkal tbb, mint 1993-ban volt.
A korcsoportos bontsban egy jabb letkori kategria jelent meg 1996-ban, a 13 ven aluliak. A kezelsbe vont szemlyek 37 szzalka heroin, 2 kokain, 5,5 kannabisz, 3 hallucinognek, 9 amfetamin, 10 nyugtatk hasznlata, 30 szzalka pedig politoxikomnia miatt kerlt az egszsggyi intzmnyek ltkrbe 1997-ben. Az elmlt t vben a heroinistk arnya az sszes betegek kztt 47 szzalkra ntt, st 2000-ben meghaladta a 49 szzalkot. A heroin mellett jelents mg a kannabiszfogyaszts. ltalban a 20-24 ves korosztly a leginkbb rintett a droghasznlatban, s a 15-29 vesek kzl a kezelsbe vontak 65-70 szzalka kerl ki. Szinte minden vben regisztrlnak beteget a legfiatalabb, 13 v alatti korcsoportbl, ez a fvrosban sszesen 2-7 ft jelent.
Kt egyezmny szablyozza a ktelez rvny tevkenysgeket s defincikat a tagorszgokra, kztk Magyarorszgra nzve. Az egyik az egysges kbtszer egyezmny, amely 1961-es New York-i keltezs, a msik pedig a pszichotrp anyagokra vonatkoz 1971-ben kttt bcsi egyezmny. A korbbi megllapods hatlya al es szerek, gy pldul az pium, a heroin, a kokain, s a kannabisz kbtszernek minslnek. Pszichotrp anyag pldul az LSD, extasy, klnbz gygyszerek, mint a Sevenal, az Andaxin, a Seduxen. A legtgabb rtelemben hasznlt, nem jogi kifejezsek a pszichoaktv anyagok vagy szerek. Ez magban foglalja az sszes olyan anyagot, amely a kzponti idegrendszerre hatva alkalmas a tudatllapot megvltoztatsra, ide tartozik az alkohol is.
Mg ma is gyakran ltni az utcn gynevezett szipusokat, akik a legolcsbb formjt vlasztjk a kbulatnak. A szipzsra ragasztk, aeroszolok, altatk, tisztt folyadkok, oldszerek, stb. sokfle vltozatt hasznljk. Ezek az anyagok eltr kmiai tulajdonsggal, pszichikai, illetve toxikus hatssal rendelkeznek.
A kbtszerek osztlyozsra a gyakorlatban olyan rendszer terjedt el, amely kmiai szerkezet s a szervezetre gyakorolt hats alapjn lltja fel a csoportokat. A CNS depressznsokhoz a kzponti idegrendszer mkdst gtl, az aktivitst mrskl anyagok tartoznak: alkohol, nyugtatk, szorongscskkentk. A CNS stimulnsok a kzponti idegrendszer mkdst serkent anyagok, ilyen az amfetamin, a kokain, a metilfenidat. Az opitok a mk alkaloidit s azok flszintetikus, szintetikus szrmazkait tartalmaz csoport: morfin, heroin, metadon. A kannabisz (THC) csoportjba soroljk a marihunt s a hasist. Az indiai kender tartalmazza a tetre-hydro-cannabinol nev vegyletet. A nvny klnbz rszeinek ltalban szrtott s portott formit hasznljk. A hallucinognek kzs hatsa a hallucinci, rzkcsalds. Klnbz nvnyek, pldul hajnalka, peyote gombk szrmazkai s a szintetikus LSD tartozik ide. Az oldszerek klnbz zsroldkony szerves anyagok, bdtszerek: ragasztk, benzin, benzol, gzolaj, terpentin. OTC-szerek a patikkban kaphat, klnbz kbtszer tartalm vagy hats anyagok: atropin, szkopolamin, antihisztaminok. Ezek a szerek megtallhatak a kombinlt gygyszerekben, s gyakran visszalnek vele. Egyre tbb j, olcsbban elllthat, s hatkonyabb anyagokkal ksrleteznek, s dobnak a piacra a kereskedk, ilyen pldul a PCP.
Az Ifjsgi s Sportminisztrium (ISM) adatai szerint a 16 vesek 12 szzalka fogyasztott mr illeglis kbtszert. A 2001-es magyarorszgi kbtszer-helyzetrl szl kiadvnybl kiderl: a legtbb kbtszeres beteg a 20-24 ves korcsoportba tartozik, a legelterjedtebb kbtszertpus a marihuna. Az opitok, s ezen bell a heroin fogyasztsa miatt kezeltek szma tovbb ntt, arnyuk 2000-ben az sszes polt kbtszer-fogyasztk kztt 39 szzalk volt. A dokumentum egszsggyi fejezete rvilgt: a nknl a 35 v feletti korcsoport dominancija tovbb ersdtt, zmben a leglis szerekkel val visszalk jellemzik ezt a csoportot. A 3242 heroinfogyaszt tbbsge, tbb mint 70 szzalka, naponta fogyaszt heroint intravnsan. A bngyi statisztikk szerint tovbb folytatdott a kbtszerrel val visszalsnek minsl bncselekmnyek szmnak emelkedse, br a nvekeds teme cskkent. A veszlyesebb opitszrmazkok, a morfin s a heroin is egyre nagyobb arnyban van jelen az "elkvetsek sorn". A marihuna a legelterjedtebb kbtszertpus: mintegy 51 szzalkban volt az emltett bncselekmnyek "trgya".
Az ENSZ Nemzetkzi Kbtszer Ellenrz Szerve (INCB) adatai szerint a vilgon mintegy 200 milli ember fogyaszt kbtszert, az ebbl a kereskedelembl szrmaz illeglis pnzsszeg nagysga megkzelti a 400 millird dollrt. Az INCB felhvta a figyelmet az interneten keresztli egyre gyakoribb s viszonylag egyszer kbtszer-kereskedelem veszlyeire is. Az "online gygyszertrak" orvosi vny nlkl, gyakran illeglisan knlnak kbtszerknt is felhasznlhat ksztmnyeket, st a terjesztk elszeretettel hasznljk a vilghl chat oldalait.
A jelents trsgnkre vonatkozan gy fogalmaz: lelassult a kbtszer-fogyasztk szmnak nvekedsi teme, viszont az orszgok "nyitott drogszntrr" vltak.
Afrikban egyre gyakoribb a heroin intravns hasznlata, ami nveli az AIDS- s a HIV-fertzttek szmt. Dl-Amerikban a kbtszer-kereskedk tovbb szlestettk termkskljukat, ugyanis a lefoglalt szlltmnyokbl arra lehet kvetkeztetni, hogy a kokain s a heroin mellett mr extasy forgalmazsval is foglalkoznak.
Az INCB szerint trtnelmi hiba lenne a kannabiszt az alkohol-, vagy a dohnytermkekhez hasonlan legalizlni. A jelents kitr arra is: az Afganisztnt mg tavaly ural tlib rezsim piumtermesztsi tilalmnak tudhat be, hogy 2001-ben Burma lett az illeglis piumtermeszts fellegvra.
Az ISM szerint v vgre szz szzalkkal n a drogellenes kzdelem kapacitsa Magyarorszgon. A lekszn minisztrium nemrgiben gy nyilatkozott: a hinyz intzmnyek ltestsre rendelkezsre llnak a kzponti forrsok, ahhoz azonban, hogy a terv valsgg vljon, helyi kezdemnyezsek is szksgesek. Mr csak az a krds, a hatalomra jutott tolerns szocilliberlis koalci is gy gondolja-e&
|